Wytrzymała kostka brukowa

Różne firmy proponują specjalistyczne kostki brukowe. Jednak zanim postanowimy, że będzie otaczać ona nasz dom i ogród, bądź inne miejsce użytkowe, powinniśmy zastanowić się jakie właściwości powinna spełniać kostka brukowa, abyśmy dokonali dobrego zakupu.

Czym charakteryzuje się kostka brukowa?

kostka brukowa drogbrukPamiętajmy o tym, że górne krawędzie elementów mogą być równe badź fazowane. Z pewnością kostka brukowa drogbruk spełnia wszystkie wymagają. O co właściwie chodzi z odpowiednim jej ułożeniem? Pierwsze pozwalają na ułożenie bardzo równej nawierzchni, drugie lepiej odprowadzają wodę. Na bocznych krawędziach kostki mogą mieć występy dystansowe, co ułatwia zachowanie równych odstępów w trakcie układania nawierzchni oraz także ułatwia odpływ wody. Nieduże wymiarowo elementy kostki betonowej ułatwiają przesiąkanie wody przez nawierzchnię. W przypadku kiedy ścieżka musi przebiegać nad instalacjami, w razie awarii łatwo rozebrać jej fragment, a następnie ułożyć ponownie. Beton szybko potniemy szlifierką kątową, co ułatwia dopasowanie skrajnych elementów. Taki zabieg nie jest jednak konieczny, jeśli sięgniemy po elementy tzw. połówkowe. Aktualnie jest możliwe zamówienie kostek w niemal dowolnym kolorze, ale warto wiedzieć, że najlepiej przyjmowanymi przez beton są czerń, czerwień i brąz. Dołączenie pigmentu tylko do warstwy wierzchniej zmniejsza co prawda jego zużycie, a zatem cenę wyrobu, ale też powoduje, że głębsze uszkodzenia, sięgające do szarego rdzenia kostki są bardzo widoczne.

Produkuje się również  kostki z dodatkiem bazaltu, zarówno jedno jak i dwuwarstwowe. Kruszywo kamienne może być dodane tylko do warstwy wierzchniej lub do całego surowca. Kostki mogą być barwione na wiele kolorów. Dlatego w różnych kolorach, potrafią prezentować się wyjątkowo pięknie.