Profesjonalne szkolenie operatora drona

 

Bezzałogowe maszyny latające są coraz częściej używane przez firmy usługowe i budowlane, gdzie spełniają najróżniejsze funkcje. Do ich obsługi wymagane jest jednak posiadanie certyfikatu przeszkolonego operatora, gdyż na maszyny latające, działające na terenie zabudowanym nałożone są bardzo rygorystyczne restrykcje.

Szkolenie pilotowania drona zadaniowego

kurs pilotażu dronówJeszcze większe ograniczenia są nakładane na duże i ciężkie drony zadaniowe, które rzadko widywane są poza firmami, wykorzystującymi je komercyjnie. Wszyscy potencjalni piloci, którzy chcą obsługiwać takie maszyny w pracy muszą odbyć kurs pilotażu dronów zadaniowych, w wariancie rozszerzonym. Odbycie takiego kursu uprawnia bowiem pilota do obsługi drona mającego masę nie przekraczającą dziesięciu kilogramów, i pilotowanie go w zasięgu wzroku operatora lub też poza nim, w zależności od wariantu posiadanej licencji operatora. Tylko ważny certyfikat uprawnia dowolnego operatora do pilotowania drona w bliskiej odległości od osób postronnych, i wymagany jest zwłaszcza w terenie miejskim, gdzie o wypadki bardzo łatwo. Kursy dronów zadaniowych podobne są do szkoleń przeznaczonych dla operatorów rekreacyjnych, aczkolwiek należą do bardziej rozbudowanych i dłuższych. Drony specjalistyczne często są znacznie odmienne od normalnych maszyn latających, a ich sterowanie wymaga całkowicie innych umiejętności.

Dość często kursy są więc przygotowywane pod jeden konkretny model drona, dzięki czemu przyszli operatorzy mogą w pełni zapoznać się z jego działaniem, wszystkimi funkcjami, i zachowaniem podczas lotu. Dla kursantów dostępne są również różne rozszerzenia kompetencji, takie jak szkolenia z odbywania lotów nocnych czy uprawnienia do pilotowania maszyn o zwiększonej ładowności czy zasięgu.