Płótna lniane jako ekologiczna alternatywa

Len jest materiałem naturalnym, a co za tym idzie – ekologicznym. Coraz więcej ludzi zwraca uwagę na to, by kupować i otaczać się rzeczami przyjaznymi dla środowiska oraz własnego zdrowia. Rezygnujemy z syntetycznych materiałów na rzecz tych pochodzących z natury. To bardzo dobre zmiany w naszym stylu życia.

Do czego wykorzystać płótno lniane?

płótna lnianeOczywiście len jest szeroko wykorzystywany w przemyśle odzieżowym. Szczególnie teraz, gdy coraz częściej zwraca się uwagę na skład materiałowy. Sięgają po niego najchętniej małe manufaktury, jednak lniane ubrania zaczynają pojawiać się także w sklepach dużych koncernów. Len jest materiałem bardzo przewiewnym i przyjaznym dla skóry. Dlatego świetnie sprawdza się na letnie koszule i długie spodnie – ochronią przed słońcem, ale nie zagrzejemy się w nich. Jeżeli chodzi o wykorzystanie w ekologicznym stylu życia, płótna lniane możemy wykorzystać jak najbardziej do uszycia wszelkich toreb i worków. Materiałowe torby na zakupy na stałe weszły już do naszej codzienności. Te z lnianego płótna są wytrzymalsze od bawełnianych, dłużej zachowują świetny wygląd. Len podobnie jak bawełnę, można bardzo łatwo zafarbować, mamy więc nieograniczony wybór jeśli chodzi o kolory. Aczkolwiek najbardziej ekologiczną opcją jest wybranie naturalnego, nie barwionego lnu, który zazwyczaj ma odcień szaro-brązowy lub beżowy. Worki uszyte z płótna lnianego świetnie sprawdzą się do przechowywania żywności, głównie pieczywa. Dzięki nim pieczywo zachowa długo świeżość. Nie wyschnie, ale również nie spleśnieje tak jak ma to miejsce w  przypadku przechowywania w foliowym woreczku.

Jeśli nie umiemy szyć, a marzą nam się eko-worki z lnianego płótna, nic straconego. Wielu rękodzielników zajmuje się szyciem i sprzedażą takich produktów. Bez problemu znajdziemy ich oferty wpisując odpowiednie hasła w wyszukiwarce internetowej lub w mediach społecznościowych, gdzie często się ogłaszają.