Nowoczesne pedały rowerowe

Rowerzyści wyczynowi i kolarze często narzekają na standardowe rowerowe pedały, z których stopy mogą spadać podczas dynamicznej, szybkiej jazdy w terenie czy na ulicy. Niewygodne pedały są więc niemal od razu usuwane z rowerów, i wymieniane na znacznie lepsze i bardziej komfortowe wersje.

Rowerowe pedały z zatrzaskami na stopy

pedały rowerowe zatrzaskoweStalowe pedały, posiadające zatrzaski które unieruchamiają stopy podczas jazdy są uważane za jedne z najprzydatniejszych wariantów rowerowych pedałów, jakie można dostać do rowerów sportowych. Pedały rowerowe zatrzaskowe uniemożliwiają bowiem spadanie stopy z platformy podczas jazdy, zwłaszcza bardzo szybkiej i intensywnej, w którą należy włożyć duży wysiłek, ale również są znacznie skuteczniejsze w przekazywaniu energii ze stóp do nóżek roweru, a tym samym do łańcucha napędowego. Niektórzy rowerzyści twierdzą iż takie pedały nie są najlepszym wyposażeniem do rowerów drogowych, gdzie szybkie zatrzymanie roweru czy zejście z niego nieraz jest potrzebne, aczkolwiek do dynamicznej jazdy przydają się niesamowicie. Mogą one być montowane w rowerach sportowych, wyczynowych czy nawet górskich, gdyż posiadają wymienne mocowania śrub montażowych, a niektóre serie posiadają także nowoczesne zaczepy uniwersalne, które umożliwiają zamontowanie i zdjęcie pedałów w kilka sekund. Z racji iż mają one trzymać stopy podczas jazdy, pedały zaciskowe mają różne rozmiary, przeznaczone do użytku z konkretnymi rozmiarami stóp.

Nie zaleca się używania większych, czy mniejszych, pedałów niż te zalecane do własnego rozmiaru obuwia, gdyż może to bardzo zakłócić jazdę i całkowicie pozbawić pedały ich właściwości. W wielu rowerach są one natomiast standardowym wyposażeniem, zwłaszcza w dalekozasięgowych rowerach kolarskich do maratonów.