Napoje izotoniczne i energetyzujące czyli napoje funkcjonalne

Od kilku miesięcy zaczęłam intensywnie ćwiczyć. Jako że przez długi okres czasu może nawet liczony w latach, zupełnie porzuciłam jakąkolwiek aktywność fizyczną, musiałam do tego podejść z głową, tak aby powrót do zdrowego trybu życia nie skończył się częstymi wizytami w przychodni lub w szpitalu. 

Zdrowy napój po treningu

napoje funkcjonalneOprócz zestawu codziennych ćwiczeń postanowiłam również dokonać zmiany w swoim jadłospisie. Wykluczenie słodkich napojów, słodyczy i niezdrowych przekąsek było moim priorytetem. Przez kilka lat moja dieta opierała się głównie właśnie na niezdrowych szykowanych w mniej niż piętnaście minut posiłkach. Oczywiście takie posiłki wystarczały na krótko i między nieregularnym jedzeniem musiałam podjadać słodycze. Gdy z diety wykluczyłam już fast foody i słodkie napoje zorientowałam się, że praktycznie wcale nie piję wody. Więc zaczęłam pić mnóstwo wody, ale po około dwóch tygodniach nie mogłam już na tą wodę patrzeć. Nie smakowała mi, a po intensywnym treningu było tylko gorzej. Nie wiedząc co robić, poprosiłam o radę swoją znajomą, która jest dietetyczką i również dużo ćwiczy. Podsunęła mi pomysł dotyczący napojów stworzonych dla konkretnych grup osób na przykład dla osób aktywnych fizycznie, zawodowych sportowców, osób zestresowanych czy przemęczonych. Napoje funkcjonalne to przede wszystkim napoje izotoniczne, hipertoniczne czy hipotoniczne o konkretnym działaniu prozdrowotnym. Do grupy tej zaliczają się również napoje energetyczne, ale ze względu na to, że spożywane w nadmiarze mogą szkodzić, nie są polecane. Zdecydowałam, że swoją dietę wzbogacę o takie napoje. Nie wykluczyłam oczywiście ze swojej diety wody, ale po treningu piłam napój funkcjonalny. Po treningu czułam się o wiele lepiej mogąc uzupełnić braki mikroelementów w swoim organizmie smacznym napojem. Napój łagodził objawy zmęczenia, dzięki czemu mogłam po treningu wykonać jeszcze kilka innych obowiązków domowych. 

Każdemu, kto zaczyna swoją przygodę ze zdrowym trybem życia i ma problemy tak jak ja z piciem wody, polecam napoje dla sportowców. Oprócz działania prozdrowotnego napój taki pobudza i niweluje uczucie zmęczenia. Na rynku istnieje wiele takich produktów i z pewnością można wybrać coś odpowiedniego dla siebie.