Materiały ognioodporne – Promat

Do przepisów BHP podchodzi się w dzisiejszych czasach bardzo rygorystycznie i nic w tym dziwnego – chodzi w końcu o bezpieczeństwo ludzi przebywających na terenie zakładu pracy. Na szczęście ich znajomość bardzo rzadko się przydaje, jednak lepiej jest minimalizować ryzyko i szkolić wszystkich pracowników w tym zakresie.

Bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe Promatu

promatJednym ze sposobów na zapewnienie personelowi bezpieczeństwa jest stosowanie najnowocześniejszych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Poza doprowadzeniem hydrantu i rozmieszczeniem na terenie całego zakładu pracy gaśnic wodnych, proszkowych, pianowych czy wykorzystujących dwutlenek węgla (odpowiednich do gaszenia pożarów różnego typu) stosuje się również tak zwane bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe. O miejsce pracy można zadbać jeszcze na etapie jego budowy. Wykorzystuje się w tym celu odpowiednie materiały konstrukcyjne, dzięki którym ogień nie przedostaje między poszczególnymi pomieszczeniami i można go opanować jeszcze w zarodku. Do najczęstszych rozwiązań znajdujących zastosowanie w budownictwie należą materiały, takie jak: kleje, pianki i masy uszczelniające wykonane na bazie akryli oraz włókien szklanych, które są odporne na ogień. Można również wykorzystać ognioodporne gładzie szpachlowe, które zabezpieczą dodatkowo ściany. Warto pokusić się także o montaż kołnierzy zabezpieczających kable narażone na pracę w podwyższonej temperaturze. Przykładową marką produkującą bierne osłony ognioodporne jest Promat, istniejący na rynku już od wielu lat.

Bezpieczeństwo to nie są przelewki, dlatego warto dbać o nie od podstaw. Materiały ognioodporne zmniejszają ryzyko rozprzestrzenienia się pożaru nawet o 95%, a w 80% całkowicie eliminują możliwość jego wystąpienia. Lepiej zatem dmuchać na zimne, zanim się stanie zbyt gorące…