Kontrola mieszanego betonu przez specjalistę

Zapewne podczas robienia stropów w domu korzystałeś z dużej betoniarki samochodowej, która przywiozla gotowy beton. Jest to najszybsze i w gruncie rzeczy najtańsze rozwiązanie. Nie wiem czy wiesz, ale ten beton przed przywiezieniem do Ciebie przeszedł kontrolę jakości. Wiązała ona się ze sprawdzeniem kilku podstawowych rzeczy. Specjalista musiał sprawdzić, czy beton nadaje się do wylania.

Jak kontroluje się beton?

kontrola betonuBeton można kontrolować na kilka sposobów. Najczęściej przed przywiezieniem do klienta kontrola betonu jest podstawowa, czyli na zupełnie wystarczającym poziomie. Specjalista przede wszystkim kontroluje wilgotność. Beton powinien być odpowiednio płynny z kilku powodów. Jednym z nich jest to, że wylewa się go pod ciśnieniem i nie może dojść do zatorów w dyszy. W betonie wazna jest odpowiednia ilość cementu, piasku, a także wody. Tym samym wiesz, że beton na pewno zaschnie i będzie twardy. Czystość betonu to jeszcze jedna kwestia. Kamienie są przydatne w betonie, ponieważ wzmacniają go. Ale nie może tam być żadnej ziemi, ani trawy. Trzeba to kontrolować, ponieważ taka betoniarka zapełniana jest za pomocą koparek i ładowarek. Operator może nie zauważyć, że coś takiego dostało się do masy. Czysty beton w praktyce oznacza to, że dobrze zwiąże i nie będzie w jego strukturze słabszych punktów. Kontrola jest niezbędna, aby nie było reklamacji oraz potrzeby wypłacania odszkodowań.

Taki specjalista ma specjalistyczne urządzenia, które mają mu pomóc w wykonywanej pracy. Jednym z takich sprzętów jest higrometr, który bada ilość wody w masie. Trzeba jednak umieć ocenić gołym okiem i za pomocą dotyku, czy beton jest zdatny do wykorzystania w budownictwie. Zwłaszcza, że inny beton nada sie na wylanie stropów, a inny na betonowy parking.