Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom laboratorium?

Pracownik wykonujący analizę chemiczną. Nagle przewraca się bezwiednie na podłogę. Nikt nie wie co mu się stało, więc inni pracownicy chcąc udzielić pomocy podbiegają do niego. Po chwili oni również tracą przytomność. Dopóki ktoś nie rozpozna źródła tego problemu sytuacja będzie się powtarzać. Wydaje się przerażające? Takie też jest. Niestety takie konsekwencje może nieść ze sobą nieodpowiednie korzystanie ze środków chemicznych.

Dygestoria zapewniające ochronę zdrowia

dygestoriumKażdy kto przystępuje do pracy w laboratorium powinien zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie czyhają na niego w tym miejscu. Jednym z nich z pewnością jest zatrucie się szkodliwymi oparami związków chemicznych. Trzeba więc bardzo dokładnie przestudiować kartę charakterystyki stosowanych substancji. Tam z pewnością znajdą się informacje, które jasno wskazują, iż praca z tym środkiem jest możliwa tylko pod dygestorium. Co to takiego? Jest to urządzenie, które z pewnością uratowało już niejedno zdrowie lub nawet życie. Praca tego urządzenia opiera się na działaniu wyciągu laboratoryjnego. Jest to urządzenie podobne do szafy w którym w górnej ścianie zainstalowany jest wyciąg, który filtruje powietrze. To może być z powrotem wypuszczone do pracowni lub na zewnątrz budynku. Jest jednak oczyszczone z wszelkich pozostałości po szkodliwych związkach chemicznych. Dzięki niemu oddychanie pełną piersią w takim miejscu jak laboratorium jest możliwe i bezpieczne. Niewidzialny wróg w postaci szkodliwych oparów został bowiem unieszkodliwiony.

Nie zastosowanie dygestorium laboratoryjnego było przyczyną wielu wypadków z udziałem środków chemicznych. Ważne jest więc kształtowanie świadomości pracowników, iż analizy z udziałem tych chemikaliów mogą być wykonywane tylko w urządzeniu takim jak dygestorium laboratoryjne. Takie postępowanie może nawet uratować im życie. W związku z tym ten specjalistyczny sprzęt można spotkać praktycznie w każdym laboratorium.