Jak wybrać odpowiedni przewód ciśnieniowy?

 

Wiele maszyn, napędzanych przy pomocy sterowania hydraulicznego, do prawidłowej pracy potrzebuje sprawnych węży ciśnieniowych. Z uwagi na rodzaj płynu umożliwiającego pracę urządzenia oraz towarzyszące temu okoliczności stosuje się różne rodzaje przewodów.

Rodzaje przewodów ciśnieniowych

przewody ciśnieniowePodział węży hydraulicznych podyktowany jest ilością oplotów z drutu stalowego, jaka została zastosowana do budowy danego modelu. Ma to wpływ na elastyczność przewodu, jego odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także dopuszczalna wartość ciśnienia, przy którym możliwa jest praca urządzenia. Najczęściej możemy spotkać węże z jednym, dwoma, trzema lub czterema oplotami. Bardziej skomplikowane przewody ciśnieniowe są produkowane na specjalne zamówienie klienta i wykorzystuje się je w wyspecjalizowanych urządzeniach. Kolejna kwestią poróżniającą wybrane węże jest rodzaj zastosowanych zakuć, które umożliwiają podłączenie węża do odpowiednich maszyn. Szeroki wybór takich końcówek spowodowany jest dużą ilością dostępnych rozmiarów oraz różnymi metodami łączenia poszczególnych elementów. Przede wszystkim jednak w tej kategorii rozróżnić możemy przewody pod względem sposobu zamontowania zakucia na końcówce węża. Dostępne są rozwiązania przymocowane na stale, których pozbyć można się jedynie poprzez odcięcie danego fragmentu węża oraz takie, które w prosty sposób można odkręcić, nie doprowadzając przy tym do uszkodzenia przewodu.

Do prawidłowej pracy urządzenia napędzanego za pomocą oleju, wody czy innego płynnego roztworu niezbędny jest odpowiedni przewód ciśnieniowy, który zapewni bezpieczną pracę maszyny i będzie odporny na wytwarzane w trakcie działania ciśnienie. Różnice dotyczą głównie ilości oplotów zastosowanych przy budowie przewodu oraz formy zakończenia danego węża.