Ile wynosi skuteczność wariografu?

W Polsce instytucją odpowiedzialną za profesjonalne wykonywanie testów na prawdomówność jest Instytut Badań Wariograficznych, który znajduje się w Warszawie. Każdy z nas może się poddać takiemu badaniu, jeżeli ma taką potrzebę.

Jakie badanie wykonuje się na wariografie?

wariograf - skuteczność testuWiele lat temu został wynaleziony pierwszy wariograf, który miał dość prostą budowę, ale skuteczny sposób działa. Przez lata był unowocześniany, dzięki czemu jest stosowany do czasów dzisiejszych, a jego skuteczność jest określana na poziomie dziewięćdziesięciu czterech procent. Jeżeli interesuje nas wariograf – skuteczność testu wykonywanego przy jego użyciu jest wysoka dzięki odpowiedniej metodzie jego prowadzenie. Potrzebna jest do tego odpowiednio przygotowana sala oraz certyfikowany tester, który doskonale zna urządzenie i posiada podstawy z psychologii i zachowań ludzkich. Jest to potrzebne, ponieważ po skończonym badaniu, tester przystępuje do analizy danych otrzymanych z wariografu i udzielonych odpowiedzi. Na tej podstawie jest ustalany wynik, który jest podawany tego samego dnia, zatem badanie jest szybkie, bo w całości może się odbyć tego samego dnia. W trakcie badanie należy odpowiadać na zadawane pytania tylko „tak” lub „nie” i najczęściej jest około kilkudziesięciu. Wariograf jest urządzeniem, które rejestruje reakcje fizjologiczne naszego organizmu na bodźce zewnętrzne. Najczęściej jest to nadmierna potliwość lub przyśpieszone bicie serca, które mogą sugerować określone emocje, podlegające interpretacji.

Każdego roku w Instytucie Badań Wariograficznych wykonywanych jest nawet kilkanaście tysięcy badań, które służą sądom, prawnikom w trakcie rozpraw rozwodowych, korporacjom czy osobom prywatnym. Cena takiego badania to tysiąc dwieście złotych.