Gdzie wykonać precyzyjne testy alergiczne

 

Kaszel, katar, łzawienie oczu to najczęstsze objawy alergii. Z kontakcie z alergenem występują okresowo, sezonowo bądź całorocznie. Zdarza się, że są mylone z innymi chorobami dlatego powstały testy alergiczne. Wskazują one prezycyjnie przyczyny uczelenia. Wyróżnia się alergeny wziewne, kontaktowe, pokarmowe, na jady owadów i na leki. 

Precyzyjność testów alergicznych

precyzyjne testy alergiczneDiagnoza i leczenie odbywa się na podaniu małej ilości alergenów i bacznej obserwacji zachodzących reakcji oraz na pobraniu od pacjenta próbki krwi, którą bada się w laboratorium analitycznym. Wyróżnia się następujące rodzaje testów alergicznych: skórne – badanie na obecność alergenów wziewnych, pokarmowych i niektórych leków; naskórkowe płatkowe – wskazuje czy występuje uczelenie skórne, gdzie podczas kontaktu z alergenem pojawiają się czerwone wypryski, krostki; pobranie krwi – stosowane zwłaszcza przy diagnozie małych dzieci oraz osób, które przyjmują na stałe leki mogące zaburzyć wynik; prowokacje alergenowe – testy przeprowadza się tylko na danym narządzie, bądź przy alerii pokarmowej drogą eliminacji i ponownego wprowadzenia uczulającego produktu do diety. Precyzyjne testy alergiczne przeprowadzane się w poradni alergologicznej. W przypadku wszystkich testów znaczenie ma odpowiedni ich dobór i czas kiedy można wykonać badanie czyli poza okresem działania alergenu np. w przypadku pylenia roślin bedzie to ostatni kwartał roku.

Po postawionej diagnozie lekarz alergolog decyduje się na podanie leków zmniejszających objawy, doradza unikanie kontaktu z alergenem oraz proponuje odczulanie, które może trwać kilka lat lecz powoduje zmniejszenie lub całkowite pozbycie się objawów alergii. Pacjent przestaje być wrażliwy na działanie alergenu. Dostępne testy alergiczne nie są wstanie wskazać wszystkich przyczyn alergii, gdyż pojawiają się ciągle nowe alergeny.