Czym są instalacje odgromowe?

W okresie letnim często spotykamy się ze zjawiskiem burz. Samo w sobie jest ono piękne. Wielu ludzi lubi przyglądać się błyskawicom i podziwiać je. Burze są jednak niebezpieczne i mogą nieść poważne zagrożenie. Kiedy mają miejsce, lepiej nie przebywać na zewnątrz i poszukać sobie bezpiecznego schronienia. Jednakże same budynki też powinny być odpowiednio zabezpieczone. 

Instalacja odgromowa, czyli piorunochron 

instalacje odgromowe krakówUderzające w ziemię gromy w dawnych czasach były źródłem ognia, który następnie przechowywano. Dziś już nikt nie oswaja w taki sposób tego żywiołu. Pioruny są natomiast traktowane wyłącznie jako zagrożenie. Mogą one niszczyć obiekty, w które uderzą. Na szczęście wypracowano odpowiednie metody, które minimalizują zagrożenie niesione przez burze. Odkąd wynaleziono piorunochron, można czuć się bezpieczniej. Jeżeli nawet piorun uderzy w budynek, odpowiednia instalacja odprowadzi energię do ziemi. Często piorunochrony stosuje się także na drzewach, szczególnie jeśli a=są to cenne okazy przyrodnicze lub historyczne. Jeżeli interesują cię instalacje odgromowe Kraków jest dobrym miejscem, aby w takowe się zaopatrzyć. Funkcjonuje tu wiele profesjonalnych sklepów z odpowiednim sprzętem, a także działa wielu dobrych fachowców, którzy mogą zająć się montażem. Warto inwestować w materiały dobrej jakości, bo tylko one mogą stanowić skuteczna ochronę. Nie wolno zadowalać się podróbkami. 

Instalacja odgromowa składa się z trzech podstawowych elementów, a mianowicie tak zwane zwody, przewody odprowadzające oraz uziomy. Całe założenie piorunochronu polega na tym, aby zbliżający się grom uderzył w zwody, z których następnie zostanie przeprowadzony do uziomów, które spowodują jego neutralizację, doprowadzając do jego zetknięcia z ziemią.