Chodniki z kostki granitowej

Chodniki w Polsce najczęściej wykonuje się z kostki betonowej występującej w formie prostopadłościennych elementów. Stało się to już jednak na tyle powszechne, że aż nudne. Natomiast na rynku występuje wiele materiałów, które z powodzeniem mogłyby zastąpić beton.

Kostki granitowe w chodnikach

kostka granitowaJedno co można przyznać chodnikom betonowym jest to, że są dość ekonomiczne. Koszt metra kwadratowego chodnika z kostki betonowej nie kosztuje więcej jak dwadzieścia złotych, ale na tym jego zalety się kończą. Dużo lepszym materiałem na chodnik jest kostka granitowa, która w przeciwieństwie do wyrobów betonowych jest materiałem z litej skały granitowej. Jako, że tworzy ona jedną całość, to jej wytrzymałość jest dużo wyższa niż betonu. Kostka granitowa nie kruszy się i nie ulega mrozowi jak w przypadku betonowych elementów. Jedyne co zagraża kostce granitowej jest ścieralność, która jednak trwa bardzo długo i tak naprawdę nadaje granitowym kostkom więcej estetyki w formie wypolerowanych powierzchni niż szkody. Kostka granitowa to także walory estetyczne takiego chodnika. Nic dziwnego, że często używana jest jako podłoże deptaków na starówkach i w miejscach, gdzie chce się zachować wysoką estetykę. Jako naturalny wyrób świetnie sprawdza się w parkach, na cmentarzach lub przed kościołami. Dużą zaletą kostki granitowej jest jej kanciastość, co sprawia, że łatwo się ją układa bez potrzeby zbytniego zachowania prostych linii, a i tak wygląda ona estetycznie.

Za chodnik z kostki granitowej trzeba zapłacić więcej niż za kostkę betonową, ale są miejsca, które wymagają takiej estetyki, że trudno by było je sobie wyobrazić bez tego materiału. Również granit zdobywa dużą popularność na podjazdach do prywatnych posesji, gdzie jest zazwyczaj dumą swych właścicieli.